رنگ سال

رنگ سال چیست وچرا مورد توجه قرار می گیرد؟

رنگ سالچیست وچرا مورد توجه قرار می گیرد؟

هرسال اتفاق می افتد. معمولا اواخر پاییز، گاهی اوقات نیز اوایل زمستان.‌‌ رنگ سال

‌‌”رنگ سال” رنگی است که توسط متخصصان کمپانی پنتون(PANTONE)هر سال در ماه دسامبر معرفی می شود که مورد توجه فراوان کارخانه‌های رنگسازی، صنعت چاپ، وبسایت های طراحی و مجلات مد و فشن قرار می‌گیرد.

طراحان در سراسر دنیا تلاش می‌کنند‌‌”رنگ سال” را تا جای ممکن بر روی محصولات مختلف پیاده کنند.

اما ‌‌”رنگ سال” چگونه مشخص می‌شود؟

‌‌”رنگ سال” توسط متخصصان رنگ کمپانی پنتون مشخص می‌شود. حدود ۲۰ سال است که رنگ سال پنتون بر تصمیم‌گیری‌های صنایع گوناگون مثل: صنعت مد و فشن، تجهیزات منزل، طراحی و دکوراسیون داخلی تاثیر می‌گذارد.

پروسه انتخاب ‌‌”رنگ سال” نیازمند بررسی و تجزیه وتحلیل دقیق موارد گوناگونی است.

برای رسیدن به ‌‌”رنگ سال”متخصصان پنتون در موسسه رنگ پنتون در زمینه های مختلف مثل صنایع سرگرمی وفیلم‌سازی، نمایشگاه‌های هنری،دنیای مد وفشن،شاخه‌های مختلف طراحی،مقاصد معروف گردشگری،شبکه های اجتماعی،سبک‌های جدید زندگی و … در سراسر دنیا به دنبال یافتن رنگ سال جدید هستند.

دوبار در طول سال شرکت پنتون، میزبان جلسه محرمانه نمایندگان گرو‌ه‌های استاندارد رنگ از ملل مختلف است. بعد از دو روز سخنرانی و بحث،آنها “رنگ سال” آینده را مشخص می‌کنند؛ برای مثال رنگ سال ۲۰۱۳ در بهار ۲۰۱۲ در لندن انتخاب شده بود.

نتیجه جلسه از طریق شرکت پنتون در pantone view منتشر می‌شود.

از سال ۲۰۰۰، هر سال موسسه رنگ پنتون رنگ خاصی را به عنوان رنگ سال معرفی می کند.در تصویر زیر رنگ های سال ۲۰۰۰تا ۲۰۱۸ را مشاهده می کنید.

رنگ سال پنتون از سال 2000

پنتون چیست؟ (همه چیز درمورد کمپانی مشخص کننده رنگ سال)

در دهه ۱۹۵۰پنتون توسط برادران لواین(Levine)به عنوان شرکت تجاری چاپM & J Levine Advertising در نیویورک شروع به‌کار کرد.در سال ۱۹۵۶ برادران لواین آقای لارنس هربرت که تازه از دانشگاه فارغ التحصیل شده بود را به صورت پاره وقت استخدام کردند.آقای هربرت انبار رنگدانه‌ها و جوهر های رنگی را با استفاده از دانش شیمی خود سازماندهی کرد ودر سال ۱۹۶۲ این بخش را به سوددهی رساند. در همین سال توانست شرکت را از برادران لواین خریداری کند و نام شرکت را پنتون (PANTONE) به معنای همه رنگ‌ها (پن به معنای همه و تن به معنای رنگ)گذاشت.

آقای هربرت سیستمی را برای شناسایی،تطابق و تنظیم رنگ‌ها برای هماهنگی میان صنایع طراحی و چاپ ابداع کرد:( Pantone Color Matching System) سیستم PMS.

اکنون سیستم PMS که به صورت کاتالوگ منتشر شده است مهمترین سیستم تطبیق رنگ در دنیاست و هدف آن حل مشکل پیچیده ی هماهنگ کردن رنگ ها در صنعت چاپ است. به‌گونه‌ای که طراحان بتوانند انطباق رنگ را برای رنگ‌های خاص بدون توجه به تجهیزات مورد استفاده برای تولید آن رنگ، زمانیکه طرح به مرحله تولید میرسد،انجام دهند.در این کاتالوگ هر رنگ یک شماره مخصوص دارد و دیگر رنگ‌ها با یکدیگر اشتباه گرفته نمی‌شوند.

کاتالوگ PMS

از آن زمان کمپانی پنتون به روش‌های مختلفی راه آقای هربرت را ادامه داده است.

به عنوان مثال راهنمای (CMYK) پنتون نیز در دنیای کامپیوتر و طراحی های گرافیکی بسیار پرکاربرد است.که این راهنما، روشی برای چاپ رنگ با استفاده از چهار جوهر فیروزه‌ای (cyan)،ارغوانی(magenta)،زرد(yellow)و مشکی است و امروزه اکثر محصولات چاپ شده جهان با این روش تولید می‌شوند.

 cmyk

اما می توان گفت معروف‌ترین بخش این کمپانی احتمالا موسسه رنگ آن است که پیش‌بینی می‌کند ما در ۳۶۵ روز آینده چه رنگی را بیشتر مشاهده خواهیم کرد.

فقط کافی‌ست منتظر بمانید تا در ماه دسامبر ‌‌”رنگ سال” اعلام گردد.در واقع ‌‌”رنگ سال” پنتون به نوعی پیش‌بینی رنگ مورد استفاده توسط مصرف‌کنندگان برای تولید‌کنندگان و طراحان است.

برخی علاقه‌مندان به ‌‌”رنگ سال” عبارتند از: کارخانه‌های تولید رنگ،طراحان دکوراسیون،کمپانی‌های تولید پوشاک،فعالان عرصه تبلیغات،تولید‌کنندگان و طراحان کیک وشیرینی،تولیدکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی،طراحان گرافیکی و … .

در تصویر زیر رنگ سال ۲۰۱۹ با نام Living coral به معنای مرجانی زنده را مشاهده می کنید.

رنگ سال 2019

منابع :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =